Induction Classes

2002

Emory Bogardus
Zdenka Buben
Gardner Bullis
Milton Chernin
Norris Class
Arlien Johnson
Joe Maldonado
Biddy Mason
George D. Nickel
George Nishinaka
Lydia Rapoport
Charles Schottland

2003

Bob Benedetto
Thomas Brigham
Genevieve Carter
Martha Chickering
Al Feldman
Walter Friedlander
Harry Kitano
Margarita Mendez
Mary O’Day
Elizabeth Robinson
Virginia Satir
Harry Specht

2004

Bernice Augenbraun
Elsie Herman
Rose Kleiner
Dorothy Miller
Royal Morales
Effie Robinson
Lorenzo Traylor

2005

Chauncey Alexander
Dana Bartlett
Marsena Buck
Frances Lomas Feldman
Mary Julia Workman
Myldred Jones
Anita Mackey
Faustina Solis
Ernest Witte

2006

(No Induction Held)

2007

Diana Ming Chan
Simon Dominguez
Richard Ford
Lillian Hyatt
Marianne Pennekamp
John Wax

2008

Nathan Cohen
Maurice Hamovitch
James Karls
Marie McNabola
Helen Northen
Patricia Pickford
Kurt Reichert
Maria Sardinas
Beverly Yip

2009

Manuel F. Fimbres
Jeff Jue
Ben J. Kelley
Percy H. Steele, Jr.
Kunitake Morgan Yamanaka

2010

Tessie A. Cleveland
Jeanne M. Giovannoni
John G. Milner
Jim Yukihiro Miyano
Dolores I. Rodriguez
Barbara J. Solomon
John M. Wedemeyer, Jr.

2011

Richard Masato Aoki
Ronald V. Dellums
Herman Gallegos
Ed Nathan
Janice Kay O’Donnell
Kermit T. Wiltse

2012

Helen Boardman
Teresa DeCrescenzo
Celeste Strack Kaplan
Consuelo Gomez Lopez
Rino J. Patti
Ann Shaw

2013

Sai-Ling Chu Chan-Sew
Ismael Dieppa
Barbara Lee
Joe Solis
Judith Wallerstein
Mariko Yamada

2014

L. Georgi DiStefano
Marilyn L. Flynn
Marilyn Montenegro
Alex J. Norman
Helen Ramirez
Fernando M. Torres-Gil

2015

Sandra Baker
Ellen Russell Dunbar
Nancy A. Humphreys
Terry Jones
Kenji Murase
Richard O. Salsgiver

2016

Janet E. Black
Howard H. Carey
David Kuroda
Jane Kurohara
Armando Torres Morales
Terrence J. Roberts

2017

Doreen Der-McLeod
Bernice Catherine Harper
Rebecca Alicia Lopez
Ken Kaoru Nakamura
Barbara Needell
Benny Max Parrish

2018

Wilfred D. “Bill” Coggins
Kathleen Kubota
Dr. John Oliver
Yasuko Sakamoto
June Simmons
Diane Takvorian